7 березня 2023 року на офіційному сайті Одеської міської ради з’явилася новина про проєкт нової редакції Статуту територіальної громади міста Одеси. В обґрунтуванні таких дій вказано, що «за останні роки в усіх сферах життя Одеси – соціальних, політичних, військових, міжнародного співробітництва – відбулися зміни, що потребують відображення у статуті».
Насправді статут, прийнятий міськими депутатами ще 2011 року, містить у собі проросійські наративи. Безпосередню участь у голосуванні тоді взяв нинішній одеський міський голова Геннадій Труханов, який на той час був головою фракції «партії регіонів» в Одесі.
При цьому місцева влада на чолі з Геннадієм Трухановим за дев’ять років війни росії проти України й рік повномасштабного вторгнення не спромоглась змінити цей документ. Рушійної силою стала позиція ГО «Зелений лист».
Нагадаємо, ще 31 травня 2022 року ми вказали що Одесу в статуті позиціонують як місто у складі російської імперії, де провідну роль віддають російській мові та є згадки про гордість подвигами російських військових. 22 червня 2022 року «Зелений лист» виклав у своєму матеріалі аналіз
Статуту міста де меж іньшим зазначів що діючій статут максимально ускладнює громадську діяльність і надає більше повноважень виконавчим органам.
Рух у цьому питанні розпочався після того, як ГО «Зелений лист» не лише опублікувала статтю про проросійський статут Одеси, а ще й направила аналіз документу офіційним структурам. При цьому, нагадаємо, мовний омбудсмен підтвердив виявлені порушення чинного законодавства у статуті міста. Мін’юст взагалі не знайшов документи, які стали підставою реєстрації документу у 2011 році.
З відповіді Одеської міської ради стало відомо, що робоча група у міськраді створена у далекому 2015 році. Однак, як бачимо, не особливо результативно. Адже лише 1 червня 2022 року, через сім років після свого створення та наступного дня після виходу першої публікації «Зеленого листа» з’явилась пропозиція голови вказаної робочої групи про те, що статут треба переглядати.
Запропоновані з боку робочої групи зміни навряд чи відповідають сьогоденню. Так, дійсно, прибрані найбільш одіозні норми, які пов’язани зі статусом російської мови і згадки про гордість російською зброєю. Але одночасно “зник” розділ V «МАТЕРІАЛЬНА ТА ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ». Також у документі досі вказано святкування окупації Одеси радянською владою та затверджено міф про заснування міста російською імператрицею.
Окремо обурює вимога, яка не дозволяє в якості топонімів використовувати прізвища героїв раніше ніж через 10 років від дня їх загибелі. Під час дев’ятирічної війни ця норма виглядає, як мінімум, дивно.
ГО «Зелений лист» закликає одеситів поєднати зусилля заради, щоб створити та прийняти редакцію статуту, який би насправді захищав права жителів українського міста.