Захистимо дельфінів – збережемо море

Щороку 22 квітня у світі відзначають День Землі, як нагадування людству про ризики, які несе, теж таки, людство на довкілля і необхідність турботливого ставлення до нашої планети.

До цієї дати в Одеській бібліотеці імені М.С.Грушевського колектив Національного природного парку «Тузлівські лимани» сумісно з громадською організацією «Зелений лист» провів інформаційний захід  «Захистимо дельфінів – збережемо море».

Що таке День Землі?

Дата 22 квітня обрана не просто так. Відомо, що в 1969 році в Каліфорнії стався витік нафти, й кілька мільйонів рідини опинилися в океані. В результаті величезна кількість представників морської фауни загинули, а сама катастрофа помітно вплинула на економіку США.

Через рік, 22 квітня 1970 року, сенатор штату закликав американців взяти участь в екологічній акції за захист навколишнього середовища. Кілька років День Землі був національним святом, а потім став міжнародним. У 2009 році ООН офіційно оголосила 22 квітня Міжнародним Днем Матері-Землі.

Це свято мая свої традиції і найцікавіша і важлива традиція 22 квітня – дзвін у Колокол Миру. Таких пам’ятників кілька і встановлені вони в різних містах.

Ідея встановлення першого колоколу належить японцеві Тіедзі Накагава, який особисто пережив бомбардування Хіросіми. Він особисто придумав сплав, з якого зроблений історичний пам’ятник – монети, зібрані в 104-х країнах, і металобрухт з Хіросіми. Колокол звучить в День Землі та в День початку війни (1 вересня), нагадуючи людям про жахи, які відбувалися з людством.

На пам’ятнику можна побачити напис: “Хай живе загальний мир у всьому світі”, як нагадування про те, до чого кожен з нас повинен прагнути в результаті.

Чому гинуть дельфіни під час війни

Саме дельфінам була присвячена левова частка заходу. Парк презентував свою роботу за 2022 рік, коли він вів моніторинг за загибеллю дельфінів під впливом війни.

За словами доктора біологічних наук, начальника науково-дослідного відділу Нацпарку “Тузлівські лимани” Івана Русєва, від чинників війни в Чорному морі загинуло не менше 50 тис. тварин.

Русєв докладно розповів про механізм, що руйнує здоров’я тварини та приводить до його загибелі: сонари-гідролокатори, якими обладнані військові судна рф, спричиняють дельфінам акустичну травму, яка призводить до втрати можливості орієнтуватись у просторі, полювати на рибу, падіння імунітету, зараження вірусами, епізоотії. Негативно впливають на стан здоров’я морських ссавців також бомбардування кораблями рф узбережжя України з акваторії Чорного моря, вибухи мін, викиди вуглецю з палаючих “вишок Бойка”.

Біолог вважає, що всі три види китоподібних (афаліни, азовки та білобочки), які мешкають в акваторії Чорного та Азовського морів, потребують негайного захисту від наслідків війни. Задля їх збереження Нацпарк «Тузлівські лимани» спільно з Інститутом зоології НАН України, Українським товариством охорони птахів подали до Міндовкілля пакет документів щодо створення морського резервату в акваторії північно-західної частини Чорного моря. Міндовкілля схвалила це клопотання та передало документи до Одеської обласної військової адміністрації, зазначив Русєв.

Результатом моніторингу та взаємодії з вченими інших країн, що межують з Чорним морем і теж спостерігають трагічні наслідки впливу війни на дельфінів, стала книга Івана Русєва «Війна – апогей екоциду чорноморських китоподібних», яку він презентував на даному заході.

Саме екоцидом вважають загибель дельфінів правоохоронці. Керівник Одеської обласної екологічної прокуратури Володимир Францевич розповів, що під процесуальним керівництвом Одеської прокуратури СБУ розслідує справу за ст. 441 ККУ за фактом збройної агресії рф, що спричинила масову загибель чорноморських дельфінів.

Для проведення досудового розслідування залучені працівники Інституту зоології АН України. Всього було задокументовано 117 випадків загибелі китоподібних на чорноморському узбережжі України: в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях, тимчасово окупованому Криму. Дані були зібрані в тому числі за допомогою повідомлень у ЗМІ та соціальних мережах. У 15 випадках, за даними Інституту зоології, загибель спричинила акустична травма. Під час розслідування було проведено 6 розтинів тіл загиблих тварин, відібрані біологічні матеріали для подальших досліджень. Труднощі виникли із судово-ветеринарною експертизою, тому що в Україні відсутня офіційна методика щодо встановлення причино-наслідкового впливу акустики на здоров’я китоподібних. Але Україна є стороною міжнародної Угоди про збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та частини Атлантичного океану ACCOBAMS. Тому в січні цього року відібрані зразки були скеровані спеціалістам з країн ЄС: Падуанського університету (Італія) та Ганноверського університету (Німеччина). Експерти заявили, що на дослідження потрібні 9 місяців, але через Консультативну місію ЄС вдалось прискорити цей процес. І вже найближчим часом українські правоохоронці зможуть отримати звіти.

У вбивць дельфінів вже є імена, сказав Францевич. Військова розвідка встановила причетних до злочинів військовослужбовців рф. За даними супутникових знімків, з початку повномасштабного вторгнення в акваторії Чорного моря знаходилось понад 30 надводних та підводних військових суден рф, які обладнані сонарами-гідролокаторами. Також було випущено понад 500 ракет з Чорного моря по території України, які також впливають на морських мешканців.

За результатами отриманих досліджень Одеська прокуратура планує притягувати до кримінальної відповідальності військовослужбовців рф – початку на національному рівні. Це допоможе притягнути країну-агресора – вже у Міжнародному кримінальному суді.

Директор департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Едуард Арустамян всебічно підтримує ідею створення реабілітаційного центру для дельфінів. Міндовкілля схвалило клопотання про створення центру.

Зараз всі очікують, що Департамент екології Одеської обласної військової адміністрації почне підготовку документів. Але керівник Департаменту Павло Буланович навіть не з’явився на цю важливу подію…

Міндовкілля просуває ідею створення реабілітаційного центру на міжнародному рівні, в рамках Угоди ACCOBAMS. Зокрема, на конференції країн-учасниць Угоди на Мальті було прийнято рішення створити фінансовий інструмент для підтримки центру.

Радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, голова Всеукраїнській екологічної Ліги Тетяна Тимочко також заявила про підтримку проєкту створення центру. І закликала не чекати Перемоги, а діяти вже зараз, тому що рашистські воєнні злочинці нанесли українській природі дуже величезні збитки…

___________________________________________________________________________________________________________

Організатори події – національний природний парк “Тузлівські лимани” та ГО “Зелений лист” за фінансової підтримки фонду MATRA (Посольство Королівства Нідерландів в Україні) в рамках проєкту «Удосконалення практики інституційного забезпечення та правового захисту об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузловські лимани». 

Фото Владислава Балінського.

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49