Після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну члени команди ГО “Зелений лист” почали займатися тим, що було потрібно місту Одеса та Одеській області насамперед, а саме безпекою та укріпленням обороноздатності регіону: допомогою ЗСУ та одеській бригаді Територіальної оборони, посиленням соціальної захищеності мешканців регіону та тимчасово переміщених осіб з «гарячих точок», координацією роботи волонтерських центрів, документуванням злочинів росії у сфері екології, моніторингом витрат міського бюджету на потреби безпеки, антикорупційними розслідуваннями дій одеської міської влади, а також дерусіфікацією та деколонізацією Одеського регіону.
Організація продовжувала роботу за поточними проектами та виконувала нові.
1. Проєкт «Куяльник – місце для життя» за підтримки Netherlands Helsinky Comittee.
Термін виконання проєкту: 10.11.2021 – 10.05.2022, продовжено у зв’язку з військовими діями до 01.08.2022.
Після 24.02.2022 р. питання будівництва дороги у заплаві Куяльника у зв’язку з військовими діями було знято з порядку денного, тому адвокаційна кампанія з цього приводу в рамках проєкту стала неактуальною. Сам лиман та населені пункти Красносільської ОТГ з перших днів війни зазнавали обстрілів. Тому діяльність за проєктом поділилась на дві частини – до 24.02.2022 та після.
Напередодні вторгнення, 23.02.2022, провели брифінг, на якому оприлюднено висновки соціологічного дослідження думки мешканців села Корсунці стосовно будівництва дороги, яку Служба автомобільних доріг Одеської області планує будувати неподалік від Куяльника. Презентацію дослідження було оприлюднено на сайті.
Завершився успіхом наш 1,5 річний тиск на Президента України, і 01.01.2022 Указ Президента «Про створення Національного природного парку «Куяльницький» був наразі підписаний.
Довелось скорегувати тематику запланованого на березень 2022 семінару з мешканцями Красносільської територіальної громади з питань проведення громадських слухань щодо будівництва дороги у заплаві Куяльницького лиману. У зв’язку з війною семінар перенесли на серпень 2022 та змінили тему на більш актуальну – «Захист довкілля в умовах воєнного стану». Учасники та слухачі обговорювали питання впливу збройній агресії росії на навколишнє природне середовище в Україні та Одеській області. Семінар провели онлайн, використовуючи безкоштовні технічні можливості фейсбуку та Google Teams.
В рамках проєкту був створений фільм “Куяльник більше ніж лиман”
Фільм розповідає про це унікальне місце нашого краю. Місце, яке потребує захисту для свого збереження, адже наразі стан водоймища та прилеглої до нього території вкрай незадовільний. Презентація фільму повінна була відбутися ще до повномасштабного вторгнення росії, але ії було затримано з об’єктивних обставин. Прем’єра відбулась на початку лютого 2023.
У листопаді 2023 цей проєкт був нагороджений Civil Society Campaigning Award як один з найкращих проєктів, який був виконаний за підтримки Netherlands Helsinky Comittee.
2. Проєкт “Удосконалення практики інституційного забезпечення та правової охорони об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузлівські лимани»”. Підтриманий Matra Program, Королівство Нідерландів в Україні.
Термін виконання проєкту: 01.07.2021 – 01.07.2023.
Метою проекту було розірвати порочне анти-екологічне корупційне коло при використанні природних ресурсів, в якому задіяни представники влади різних рівнів, користувачи природних ресурсів, браконьєри, місцеві жителі тощо, та забезпечити зміну їхнього споживчого ставлення до природних територій та природних ресурсів. В рамках проєкту адвокати ГО «Зелений лист» захищали права Національного природного парку «Тузлівськи лимани» в 14 судових справах.
Один зі стратегічних судових процесів стосувався розширення меж села Приморське за рахунок земель НПП “Тузлівські лимани”. У вересні 2022 р. в П’ятому апеляційному адміністративному суді почали розглядати апеляційні скарги Одеської обласної прокуратури та НПП «Тузлівські лимани» на рішення Одеського окружного адміністративного суду, який відмовив в задоволенні їхніх позовів щодо розширення меж села Приморське.
У зв’язку із вторгненням 24.02.2022 р. російської армії російської в Україну НПП “Тузлівські лимани» зазнає регулярних обстрілів окупантів. Тваринний та рослинний світ парку страждає від військових злочинів росії. У зв’язку з цим ми змінили тематику публікацій про те, що відбувається на території парку. Наразі публікації пов’язані з проблемами виживання парку та його співробітників в умовах постійної небезпеки від бомбардувань з боку військ російської федерації, впливу воєнних дії на тваринний та рослинний мир, навколишне середовище.
Багато публікацій присвячено темі екоциду, який проводить російська армія на території України, зокрема, масової загибелі дельфінів в Чорному морі.
Також ми змінили тематику щомісячних оглядів на сайті “Зелений лист”. Замість дайджестів про те, що відбувається у сфері захисту навколишнього середовища в регіоні, ми публікуємо огляди про злочини проти природи російських військ на Одещині.
3. Проєкт “Залучення читачів сайту «Зелений лист» до збереження екологічної рівноваги”. Підтриманий Міжнародним фондом “Відродження”.
Термін виконання проєкту – 20.10.2021 – 20.10.2022
Після збройного вторгнення російської федерації в Україну 24.02.2022 команда проекту не розгубилася і змогла швидко скоригувати свою діяльність, актуалізувати та доповнити тематику публікацій відповідно до вимог військового стану та необхідності зміцнення безпеки Одеського регіону. Розширили тематику публікацій та географію, додавши питання ядерної безпеки, застосування російською армією заборонених видів озброєння та захисту населення, аналіз наслідків воєнних злочинів проти довкілля України.
Багато статей, новин, репортажів було присвячено воєнним злочинам росії в Україні, зокрема, в Одесі та Одеській області. Журналісти писали про наслідки обстрілів та бомбардувань Одеси, екоцид дельфінів у Чорному морі, ядерний тероризм росії, використання забороненої зброї. За допомогою фахівців надавали поради читачам сайту та фейсбук-сторінки “Зелений лист, ГО”, як захиститись від наслідків використання забороненої зброї.
Члени ГО “Зелений лист” по можливості виїжджали на місця масових бомбардувань, щоб зафіксувати наслідки злочинів, допомогти у проведенні слідчих дій, опублікувати репортажі/фоторепортажі.
Після 24.02.2022 ми писали також статті за темами, які ми вважали важливими. Це, перш за все, публікації під рубрикою “Хроніки війни”. Одеса стала містом, де знайшли прихисток багато людей з окупованих місць або місць, де точаться активні бої (35 тис. внутрішньо переміщених осіб, надалі – ВПО, в Одесі 35 тис., в Одеській області – 75. тис.). ВПО є важливими свідками злочинів росії, тому журналісти “Зеленого листа” спілкувались с ними, записували їх розповіді з дотриманням анонімності, публікували на сайті.
Важливою темою з точки зору безпеки Одеського регіону ми вважаємо деколонізацію т дерусіфікацію Одеси: зміну Статуту м. Одеси, в якому відображені наративи “руського миру”, знесення пам’ятників – маркерів російської імперії. Завдяки аналізу Статуту м. Одеси, який був проведений журналістами “Зеленого листа”, зверненням до представників міської та державної влади з вимогами змінити цей важливий для міста документ, Одеська міська рада поновила роботу робочої групи зі зміни Статуту, яку було створено у 2015 році і яка не працювала до того жодного дня.
Члени ГО “Зелений лист” першими в Одесі написали про необхідність знесення памятника катерині другій в центрі міста.
Темою частини антикорупційних розслідувань стало ефективне використання громадських ресурсів на укріплення безпеки міста та регіону.
З березня 2022 команда проєкту включилась в активну роботу по укріпленню безпеки та обороноздатності регіону: допомогу ЗСУ та одеській бригаді Територіальної оборони, посиленню соціальної захищеності мешканців регіону та ВПО. Все це стало також темами публікацій. Налагодили співпрацю з самим великим на півдні України Гуманітарним центром «Гостинна хата». За ініціативою ГО «Зелений лист» відкрили мобільний пункт Одеського регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для переселенців.
4. Проєкт “Від виявлення проблем до їх вирішення”. Підтриманий Європейським Фондом Демократії
Термін виконання проєкту – 25.02.2022 – 31.08.2022
З початком війни рф проти України Одеса та Одеська область опинились на території, яку, за свідченням німецької газети Bild, РФ намічала захопити на першому етапі вторгнення. Захоплення півдня України було необхідно для забезпечення постачання води в Крим, а також для того, щоб відрізати Україну від моря і, отже, від поставок товарів та вантажів. росія планувала використовувати десантні кораблі, які були перекинуті з Балтійського моря в регіон навесні, для перевезення танків і військ з Криму в околиці Одеси.
Також російські плани передбачали проведення десантної операції на схід від Одеси, між містами Фонтанка і Коблево. російські війська планували просунуться на північний схід від міста, потім повернути ліворуч і просунуться в Придністров’ї. Якби ці наміри були реалізовані, Одеса була б оточена російськими військами. Одночасно із захопленням територій у Херсонській та Запорізькій областях цей план міг би призвести до того, що весь південь України опинився під контролем росії, з подальшим створенням коридору з росії до кордону НАТО з Румунією.
Одеса знаходиться також у зоні особливої уваги російської пропаганди після масових заворушень 02.05.2014 р. путін неодноразово погрожував одеситам, що російські війська прийдуть до Одеси і «розберуться» з тими, хто захищав своє місто від «російського миру» 2 травня 2014 р.
Події 24.02-07.03 показали:
1. Бліцкриг російських військ із захоплення Києва та інших великих міст України зірвався.
2. Усвідомлюючи колосальні військові втрати, агресор перейшов до тактики терору – бомбардування житлових будинків, шкіл, дитсадків та вбивства мирних жителів.
3. Спроби взяти під контроль Одесу йдуть за первісним планом, але відсунулися за строками.
Головна причина у провалі бліцкригу – це запеклий опір української армії, територіальної оборони та всього українського народу, потужний волонтерський рух.
Основні волонтерські групи в Одесі сформувалися ще у 2014 р., коли розпочалася війна росії проти України. Тоді вони займалися забезпеченням української армії всім необхідним, а також прийомом переселенців із Криму, районів Донецької та Луганської областей, де господарювали окупанти. В останні роки волонтерський рух переорієнтувався на забезпечення медичних закладів та допомогу населенню під час пандемії корону-вірусу.
Після російського вторгнення 24.02.2022 волонтери знову повернулися до звичної діяльності: забезпечення ЗСУ, територіальної оборони, допомога населенню та прийом біженців із “гарячих точок” України. Жителі Одеси під керівництвом волонтерів займались будівництвом оборонних укріплень на центральних вулицях міста і вздовж берега Чорного моря, зокрема, збирали піско на пляжах та в мішках вивозили вмісто для будівництва укріплень.
В порівнянні з 2014 роком, додалися проблеми із забезпечення життєдіяльності мешканців міста та області. Виявилися “слабкі місця” із захищеністю житлових кварталів та інфраструктури міста від обстрілів.
У місті Одеса лише через декілька днів після початку війни більш-менш налагодили звукове сповіщення протиповітряної тривоги. Протиповітряну тривогу вручну вмикають у так званих укриттях. Її чути не по всьому місту.
Бомбосховища не всі готові до використання. Деякі взагалі зачинені. В якості укриттів міська влада запрошує до шкіл і медзакладів, хоча по досвіду інших міст, які пережили артобстріли й авіа обстріли, саме такі соціальні об’єкти й можуть потрапити під удар.
У мешканців міста існували чимало проблем із доступом до соціальних послуг. З великим перебоями працювали телефони аварійних служб. Виникали постійні проблеми з розмитненням на українському кордоні гуманітарних вантажів.
Також існували певні проблеми з забезпеченням бригад Територіальної оборони. Керівництво Одеської обласної державної адміністрації та Одеської міської ради на початку агресії робило недостатньо для зміцнення обороноздатності регіону. 122-й бригаді Територіальної оборони виділили непристосоване приміщення, в якому не було туалетів, світла, спальних місць, бомбосховища, не було їжі для бійців, хоч із бюджету Одеської області на забезпечення бригади було виділено 10 млн грн. Територіальну оборону забезпечували коштами також мешканці міста.
Після того, як 02.03.2022 Президент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Гриневецького с посади голови Одеської обласної адміністрації та призначив на його посаду офіцера ВСУ Максима Марченка, з бюджету області на утримання Територіальної оборони було виділено додатково ще 32 млн. грн.
Зволікала зі створенням загонів територіальної оборони також Одеська міська рада. Але після резонансного розслідування, проведеного журналістами ГО «Зелений лист» 06.03.2022, Одеська міська рада виділила з міського бюджету 100 млн грн на потреби територіальної оборони.
Таким чином, члени ГО “Зелений лист”, котрі до війни займалися питаннями екологічної безпеки мешканців Одеси та Одеської області, після вторгнення росії в Україну пріоритетом своєї діяльності зробили посилення безпеки та соціальної захищеності мешканців регіону.
Допомагал нам в цьому Європейський Фонд Демократії, який підтриримав цей проєкт з першого днря повномасштабного аторгнення. Метою проєкту було посилення безпеки та соціальної захищеності мешканців м. Одеси та Одеської області.
Щоб досягти мети проекту, ми працювали одночасно за декількома напрямками.
Напрямок 1. Вивчення проблеми доступу до соціальних послуг мешканців Одеси та переселенців з інших міст України, які знайшли в Одесі притулок від воєнних дій, та прозорості влади
Для цього використовували методи внутрішнього та зовнішнього моніторингу.
Внутрішній моніторинг полягав у проведенні соціологічних досліджень різних соціальних груп, вивченні реальної ситуації за допомогою класичного журналістського прийому “випробувано на собі”, змісту та кількісті звернень містян на «гарячу лінію» Одеси 15-35, контент-аналізу публікацій ЗМІ. Внутрішній оніторинг дозволив виявити ряд серйозних проблем: повна закритість міської влади, відсутність інформації про соціальну допомогу, великі черги в центрах надання соціальної допомоги.
50 глибинних інтерв’ю з людьми, які отримали в Одесі тимчасовий прихисток, в мае – червні 2022 року показали проблеми з працевлаштуванням та неможливістю вирішити юридичні проблеми.
Щоб змінити ситуацію, ми зробили наступне:
1. За результатами моніторингу розробили рекомендації, які надіслали до Одеської міської ради, опублікували статтю з рекомендацями.
2. За допомогою одного із засновників Гуманітарного центру «Гостинна хата», одеського бізнесмена і мецената Миколи Вікнянського відкрили медіа-центр «Місто людей» для інформування переселенців і жителів Одеси.
3. За ініциативою ГО «Зелений лист» відкрили мобільний пункт Одеського регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для переселенців.
Наприкінці травня зафіксували кардинальну зміну ситуації: проблеми переселенців стали вирішуватись організовано та оперативно. Кількісне опитування 371 переселенця не дало жодного негативного відклику на адресу міської влади, лише позитивні оцінки. Також вирішуються проблеми з наданням соціальних та адміністративних послуг одеситам, які опинилися з початком війни у складних життєвих обставинах, Налагождена система працевлаштування одеситів та переселенців.
Зовнішній моніторинт полягав у зборі та аналізі інформації про рішення Одеської обласної та Одеської міської рад стосовно розподілу бюджетних коштів на цілі, пов’язані зі зміцненням обороноздатності міста та області, забезпечення життедіяльності громад.
Напрямок 2. Підтримка волонтерського руху в Одесі та Одеській області З перших днів російського вторгнення члени організації або самі займаються волонтерською діяльністю, або допомагають волонтерам. Налагодили співпрацю з самим великим на півдні України Гуманітарним центром «Гостинна хата».
З метою практичної допомоги волонтерам розробили методичні рекомендації у питаннях отримання, надання та розподілення отриманої гуманітарної допомоги.
Також в рамках проєкту члени команди почали моніторити бюджет м. Одеси та інших територіальних громад Одещини. В подальшому бюджетний моніторинг став одним з головних напрямів діяльності організації.
Попри регулярні обстріли Одеси, мешканці міста разом за членами ГО “Зелений лист” висаджували дерева на березі Чорного моря та облагороджували зелені зони.