Звіт про діяльність ГО “Зелений лист” у 2021 році

У 2021 році активні заходи членів Громадської Організації “Зелений лист” поєднувалися з інформаційними компаніями, журналістською діяльністю, адвокацією та участю у судових процесах, ініціюванням досудових розслідувань.

Ця діяльність була підтримана міжнародними донорськими організаціями в рамках трьох проєктів:

1. Удосконалення практики інституційного забезпечення та правової охорони об’єктів природно-заповідного фонду України на прикладі Національного природного парку «Тузлівські лимани». Підтримано Matra Program, Королівство Нідерландів в Україні. Термін виконання проєкту: 01.07.2021 – 01.07.2023.

2.  Залучення читачів сайту «Зелений лист» до збереження екологічної рівноваги. Підтримано Міжнародним фондом «Відродження». Термін виконання проєкту: 01.10.2021 – 01.10.2022.

3. Куяльник – місце для життя. Підтримано Netherlands Helsinky Comittee. Термін виконання проєкту:  10.11.2021 – 10.05.2022, продовжено у зв’язку з військовими діями до 01.08.2022. 

Багатогранна діяльність ГО «Зелений лист» знайшла відображення у публікаціях, репортажах, новинах, аналітичних статтях та журналістських розслідуваннях на сайті “Зелений лист” по кількох напрямках.

Напрямок 1. Озеленення міста Одеси, захист зелених зон, протидія знищенню зелених насаджень

1. Спільно з Комунальним підприємством «Міськзелентрест» продовжували будівництво «зелених тунелів» вздовж трамвайних колій в м. Одеса за зразком «Зеленого тунелю» між 3 та 5 станціями Великого Фонтану, який був збудований у 2020 р.

2. Спільно з іншими громадськими організаціями, мешканцями Одеси члени організації висадили на території санаторію «Червоні зорі» «Алею пам’яті»

3. Разом з одеситами під час осінніх толок прибирали місто

4. Ініціювали створення нового парку в Одесі

5. Фіксували незаконне знесення чотирьох голубих ялинок, пошкодження “пушкінський тополі”

6. Роз’яснювали необхідність висаджування дерев в Одесі

7. Боролись з прийняттям Одеською міською радою вбивчого для одеського довкілля Зонінгу, а також «Проєктом землеустрою з організації та встановлення меж територій земель водного фонду та водоохоронних зон уздовж Чорного моря, Куяльницького та Хаджибейського лиманів на території м. Одеси», забудовою Літнього театру.

Напрямок 2. Антикорупційні розслідування у сфері довкілля, містобудівництва, використання місцевого бюджету, боротьба за незаконними рішеннями місцевої влади

1. Розслідування щодо будівництва палацу спорту у парковій зоні, сотні дерев приречені на знищення.

2. Компанія “Гефест” будує ЖК на землі колишнього санаторію.

3. Афера, що загрожує техногенною катастрофою: як глибоководний випуск тягне регіон на дно.

4. Бюджетні кошти на службі приватного бізнесу: навіщо на лимані Тилігул роками будують канал.

5. Реєстраторів Держгеокадастру та екоінспекторів притягнуть до кримінальної відповідальності за сприяння «дерибану» земель Лузанівського лісу.

6. Як з подачі місцевої влади розкрадають надра України

7. Как корректировщики опорного плана Одессы потеряли почти 30 га парков

8. Чи пропхне «Довіряй справам» черговий кредит для Одеси?

9. Без Одеської міськради зловживання при реконструкції будинку Русова були б неможливі. Але її роль поліція не розслідує.

10. Одеська обласна прокуратура не помітила схематоз при реставрації будинку Русова?

Напрямок 3. Моніторинг стану довкілля в Одесі та Одеській області

1. Водоймища Одеського району перебувають у жахливому стані. І винна в цьому не лише посуха.

2. Одеса задихається: проблеми з киснем у місті в умовах COVID.

3. Стічна канава з гламурним фасадом

4. Перлина в лайні, або чому не можна купатися в Чорному морі біля берегів Одеси.

5. Масовий мор риби на каналі Чорне море – Тилігульський лиман.

6. Жилые районы могут исчезнуть под водой? Чем опасна дамба, которая сдерживает Хаджибейский лиман.

7. Понад тисячу гектарів сміття в Одеській області виявив космічний супутник.

8. Держекоінспекція перевірила сміттєзвалище в Салганах.

9. «На грани правды и пропаганды»: можно ли верить выводам российских ученых о загрязнении залива Сиваш в Крыму?

10. Повітря в Одесі більш брудне ніж в Миколаєві чи Херсоні

11. Чому гине риба в одеських лиманах.

Напрямок 4. Захист від знищення Куяльницького лиману

З квітня 2021 року ГО «Зелений лист» спільно з іншими активістами Одеси та Одеської області та місцевими мешканцями здійснює інформаційну та адвокаційну кампанію щодо захисту природних територій навколо та власне Куяльницького лиману. У червні 2021 на березі лиману пройшов мітинг-фестиваль «Куяльник SOS. Врятуємо Одеський Скарб».

В серпні – концерт-акція в підтримку створення Національного природного парку «Куяльницький»

Під час заходів зібрано понад 1000 підписів під зверненням громадян на ім’я Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А., Міністра розвитку громад та територій України    Чернишова О.М., голови Одеської обласної державної адміністрації Гриневецького С.Р., голови Одеської обласної ради Діденка Г.В. з вимогою зупинити будівництво автомагістралі.

В кінці жовтня 2021 р. ми створили ініціативну групу по захисту Куяльника, до якої увійшли як члени ГО «Зелений лист», так і керівники громадських організацій «Спільна справа громадян» (с. Корсунці Красносільської ТГ Одеської області), «Збережемо Одесу самі» (м. Одеса), консультанти з питань землекористування та містобудування, з економічних та фінансових питань, депутат Одеської районної ради, адвокат, який спеціалізується на питаннях захисту екологічних прав громадян, екоактивісти – всього 13 осіб. Координація роботи членів групи здійснюється у чаті фейсбуку.

Коли 05.11.2021 на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України Служба автомобільних доріг в Одеській області оприлюднила «Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля», стосовно будівництва автомобільної дороги в заплаві Куяльника, саме ініціативна група змогла об’єднати фахівців у галузі екології та права, щоб подати до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (надалі – Міндовкілля) «Пропозиції щодо планованої діяльності, обсягу досліджень та рівня деталізації інформації» (надалі – «Пропозиції»). У цьому докладному, на 16 сторінках, документі, який направлений ГО «Зелений лист» до Міндовкілля, містяться застереження для державної влади – які українські та міжнародні закони будуть порушені у разі будівництва дороги, та надані пропозиції, як уникнути величезних втрат та шкоди.

Презентацію «Пропозицій» для всієї одеської громади ГО «Зелений лист» разом із депутатом Одеської районної ради Наталією Богаченко (членом ініціативної групи із захисту Куяльника) провели під час засідання робочої групи депутатів Одеської районної ради 13.12.2021. Відбулася дискусія, в якій взяли участь депутати районної ради, спеціалісти-екологи, мешканці Одеси та Красносільської ТГ.

Більшість «Пропозицій» фахівці Міндовкілля взяли до уваги та внесли до списку умов, які Служба автомобільних доріг в Одеській області має обов’язково включити до майбутнього звіту з ОВД (оцінки впливу на довкілля) під час будівництва та експлуатації запланованої дороги.

Паралельно проводився моніторинг дій з боку органів державної влади та місцевого самоврядування. Було відправлено15 запитів на отримання інформації згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» в різні установи: Офіс Президента України, Верховну Раду України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, Міндовкілля, Міністерство охорони здоров’я України, Державне агентство розвитку туризму України, Державну установу «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології Міністерства охорони здоров’я України», Службу автомобільних доріг в Одеській області, Одеську обласну державну адміністрацію, Красносільську сільску раду. Запити стосувались різних питань: оголошення природних територій Куяльницького лиману курортом державного значення, включення території Куяльницького лиману до переліку водно-болотних угідь, будівництва дороги в заплаві Куяльницького лиману, виконання Одеською обласною державною адміністрацією програми з рятування Куяльницького лиману, надання копій рішень сесій Красносільської сільської ради стосовно внесення змін до Генерального плану розвитку територій (для прокладення дороги в заплаві Куяльника).

Аналіз відповідей на запити став важливим джерелом інформації для кількох аналітичних статей та журналістських розслідувань щодо проблем Куяльника та будівництва дороги у його заплаві, подальшого адвокатування.

Також ми тиснули на президентську та виконавчу владу з метою затвердження статусу Куяльницького лиману та прилеглих територій як Національного природного парку.

Ще в березні 2021 року уряд підтримав створення національного природного парку «Куяльницький» на території Березівського та Одеського районів Одеської області, де розташований Куяльницький лиман. Залишалася одна інстанція — Президент України, який своїм указом мав би остаточно підтвердити статус Куяльника як об’єкта природно-заповідного фонду. Але з незрозумілих причин підписання Указу відкладалося. ГО «Зелений лист» постійно тримала під контролем це питання. Ми відправили два запити до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, три запити – до Офісу президента.  Зокрема, ми вимагали  надати вичерпну інформацію та копії відповідних документів щодо причин, з яких проект указу Президента України «Про створення національного природного парку «Куяльницький» досі не підписаний Президентом України. 24.11.2021 отримали з Офісу президента відповідь, що Указ уже перебуває на підписі. 01.01.2022 Указ Президента «Про створення Національного природного парку «Куяльницький» був наразі підписаний.

Також провели з’ясування громадської думки мешканців Красносільської ТГ стосовно будівництва дороги по заплаві лиману. В грудні

2021 було розроблено анкету та опитаний 201 мешканець с. Корсунці. Брифінг, на якому оприлюднено презентацію та висновки дослідження, був проведений напередодні війни 23.02.2022.

Напрямок 5. Судовий захист інтересів Національного природного парку «Тузлівські лимани», участь в інших судових процесах стосовно захисту екологічних прав громадян та довкілля

ГО “Зелений лист” за фінансової підтримки Фонду МАТРА Посольства Нідерландів в Україні організувала правову поміч в судових процесах по захисту особливо цінних територій “Тузлівських лиманів”. До судових справ підключився юрист ГО “Зелений лист” Максим Попов.

1. Незаконний бізнес в Лебедівському лісі

Рішеннями у цій справі завершилась багаторічна боротьба НПП «Тузловські лимани» за звільнення лісового урочища «Лебедівка» від протиправної господарської діяльності ФОП Саченко.

2. Справа про скасування рішення Татарбунарської районної ради про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Приморське і збільшення площі території села за рахунок земельних ділянок, які віднесені до складу Національного природного парку «Тузлівські лимани». Цей спір є стратегічним, тому що його результат може стати прецедентом для інших об’єктів природно-заповідного фонду України та відправним імпульсом для змін до земельного законодавства України.

Триває апеляційне провадження.

3. Справа про скасування рішення Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду строком на 49 років ТОВ “Рибацька Гавань” для розміщення інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту». Ділянка розташована на території НПП “Тузлівські лимани”.

Триває касаційний розгляд.

4. Справа стосовно штучного обловно-пропускного каналу, незаконно збудованого ОК “Граніт-2” на території НПП “Тузлівські лимани”, та права на вилов риби в ньому.

5, 6. Участь в провадженнях за позовами Білгород-Дністровської окружної прокуратури до Одеської обласної державної адміністрації. Прокуратура вимагає визнати протиправними та скасувати розпорядження Одеської обласної державної адміністрації як розпорядника земель державної власності по передачі в довгострокову оренду фізичним або юридичним особам земельних ділянок на території НПП “Тузлівські лимани” з правом будівництва на них капітальних споруд.

Третьою особою на стороні позивача виступає Нацпарк “Тузлівські лимани”.

7. Кримінальне провадження за ч. 4 ст. 197-1 КК України (Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці) стосовно директора ОК “Граніт-2” Бориса Ненько. Наразі обвинувальний акт знаходиться на розгляді Кілійського районного суду Одеської області. Ця справа є унікальною тим, що природоохоронна державна установа – НПП «Тузлівські лимани» – залучена в судовий процес в якості потерпілої сторони, оскільки від скоєного правопорушення було завдано шкоди довкіллю та державі. 

8. Оскарження  відмови Лиманської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, щодо надання інформації та документів на інформаційний запит НПП «Тузловські лимани».

Предметом захисту є право НПП «Тузловські лимани»  на інформацію про діяльність органів місцевого самоврядування.

9. Розгляд апеляційної скарги НПП “Тузлівські лимани” на рішення Татарбунарського районного суду Одеської області рішення про визнання право власності Дондова М.І. на нежитлову будівлю, розташовану на території 1-го км. піщаної коси Чорного моря Татарбунарського району Одеської області (територія НПП “Тузлівські лимани”).

10. Справа про захист честі, гідності та ділової репутації державної природоохоронної установи – НПП «Тузловські лимани» та його посадових осіб.

Оскаржуються публічні висловлювання голови Білгород-Дністровської районної ради Одеської області Мельниченко Г.В. які є недостовірними та суттєво погіршують репутацію усіх об’єктів ПЗФ. Ось одне із висловлювань відповідача у соціальній мережі: «Прекрасные, огромные территории, отданные НацПаркам, превратились в рассадник инфекций, коррупции и браконьерства. Тузловские лиманы вообще пересохли и превратились в пустыню».

11. Справа про захист честі, гідності та ділової репутації державної природоохоронної установи – НПП «Тузловські лимани» та його посадових осіб.

Оскаржуються публічні висловлювання Ненько Б.О. в ефірі каналу 1+1 щодо вилову кефалевих видів риб у Чорному морі, в якому натякалась на бездіяльність адміністрації НПП “Тузлівські лимани”.

12. Кримінальне провадження за обвинувальним актом щодо гр. Сілініченко В.П. за ч. 2 ст. 345-1 КК України (погроза або насильство щодо журналіста), який обвинувачується у тому, що умисно з метою перешкоджання законній журналістській діяльності Русєва І.Т., наніс йому удар кулаком правої руки в обличчя зліва.

13. Кримінальне провадження за обвинувальним актом щодо гр. Терзі В.М. за ч. 4 ст. 296 КК України (хуліганство). Терзі В.М. обвинувачується у тому, що 19.05.2016 р. зірвав природоохоронний захід НПП «Тузлівські лимани», погрожував працівникам парку та журналістам 7-го каналу, жбурляв у них яйця, а також стріляв з вогнепальної зброї.  

Поділитись на:

Facebook
Twitter

Напишіть відгук

Email: zeleniy.list1@gmail.com 
Тел:  +38 098 444 94 49